Pages

Search

Loading...

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Subscribe Now: Feed Icon

PYP on the news!

Tuesday, March 17, 2009

15 Common Sense Tips while Grocery Shopping

  1. Don't go shopping on an empty stomach. Shop after you've eaten and you are less likely to pick those extra munchies or impulse items that sound good at the moment.
  2. Don't go shopping with company. While not always possible (especially if you have small children), try to shop solo. You will be more likely to stick to your grocery list and not find extra goodies in your cart at checkout.
  3. Don't always use a coupon. As an avid couponer, many find this advice surprising. However, unless I can combine a coupon with a sale or the coupon is for an item I need; I really am not saving money, but spending more of it.
  4. Make a shopping list. This simple task can save you time in the store as well as money.
  5. Plan your menus around what you already have in the pantry AND what is on sale this week. These two simple steps can save you more money in the long run. Need recipe ideas? Check out PYP's recipe forum!
  6. Stock up on sale items until they are on sale again. This is one of the best ways to build up your food storage/stockpile. Then use the items til they are on sale again.
  7. Use a pricebook to make decisions about what is a stock-up price. Pinching Your Pennies has a great pricebook from many volunteer couponers across the country, so this info is very reliable and golden.
  8. Monitor what you actually use, NOT what you think you will use. This rule is especially true for perishables that cannot freeze. Deli meat, for example. If you regularly ask for one lb, but only eat half of it, only get 1/2 lb the following week.
  9. Think nutritional value. Just because a box of granola bars is on sale for $1, remember that you can buy 6 bananas for that same $1. You get more nutritional value dollar for dollar in a side-by-side comparison.
  10. Don't pay for convenience. Unless I have a coupon and a really great sale for a pre-packaged lunchbox item, I will buy the bulk size of snacks and place them in ziploc baggies for lunches.
  11. Buy the cheaper cuts of meat. They cost less and are easy to cook, too. They can be a snap in the slow cooker.
  12. Do it yourself. Skip buying the pre-cut veggies, the pre-bagged salads and pasta sauce with all the preservatives. Instead chop your own veggies, wash your own lettuce and make your own pasta sauce with 2 cans of Hunts diced tomatoes and fresh basil. You'll never go back to Ragu, again.
  13. Buy the cheaper bulk of Ground Beef. Usually Ground Beef is cheaper in a larger butcher block, usually 5 lbs or more. Brown it all in one sitting or make meatballs or meatloafs and freeze in dinner size portions (I prefer 1/2 lb for my family of 5). You'll have one dinner step closer to being done and be saving money in the process.
  14. Join your store's loyalty reward program (if they have one). Not only do you need a store loyalty card to receive the store's sale prices, but check out the store's website for additional coupons that can be loaded onto your loyalty reward card. Currently these e-coupons can be combined with paper manufacturer's coupons for double rewards.
  15. Shop at stores that have double coupons IF available in your area. This tip is obvious, but not always a viable option. Instead, if you life in the LOND (land of no doubles), you need to work even harder to find the sale+coupon deals. Luckily for us, Pinching Your Pennies had done most of the work for us. Check out the deals in your state.
Monday, March 9, 2009

Fallacy...I Can't Afford Food Storage.

You've tried. You've talked til you are blue in the face. No matter how hard you've been trying to convert family/friends to your mindset of PYP shopping methods, they still refuse to believe. They refuse to believe that even without coupons they can build a food storage (stockpile) while saving 40%. YOU can still help them. Please share the following information with them.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Food storage for $5/week for 2 people!

Each week take $5.00 and then buy the specified items for that week. Some weeks you will not use all of the $5.00, some weeks you may use more than $5.00. Plan to set aside $5.00 each week regardless. There are also a few weeks you will have nothing to buy, but set aside the money for those weeks as well.

By the end of the 52 weeks you will have 700 lbs. of wheat, 240 lbs. of sugar, 40 lbs. of powdered milk, 13 lbs. of salt, 10 lbs. of honey, 5 lbs. of peanut butter, 45 cans of tomato soup, 32 cans of mushroom soup, 15 cans of tuna fish, 10 boxes of macaroni and cheese, 500 aspirin, 730 multiple vitamins, 6 lbs. of dried yeast, and 6 lbs. of shortening.

This should sustain 2 people for 1 year.

Weekly Shopping List
1 ~ 2 cans tuna, 2 containers. salt, 1 lb. yeast
2 ~ 5 macaroni and cheese, 4 tomato soup
3 ~ 3 mushroom soup, 2� lbs. peanut butter
4 ~ 1 bottle multiple vitamins
5 ~ 4 tomato soup, 10 lbs. powdered milk
6 ~ 1 bottle aspirin (500 tablets)
7 ~ 100 lbs. wheat
8 ~ 5 lbs. powdered milk
9 ~ 5 lbs. honey, 1 lb yeast
10 ~ 4 cans tuna, 4 macaroni and cheese
11 ~ 10 lbs. sugar, 1 box salt
12 ~ 4 mushroom soup, 2 lbs. shortening
13 ~ 1 bottle multiple vitamins
14 ~ 100 lbs. wheat
15 ~ 1 box macaroni and cheese, 1 lb. yeast
16 ~ 5 lbs. honey
17 ~ 2 cans tuna, 4 cans tomato soup
18 ~ 10 lbs. sugar
19 ~ 100 lbs. wheat
20 ~ 20 lbs. sugar
21 ~ 10 lbs. powdered milk
22 ~ 1 can mushroom soup, 10 lbs. sugar
23 ~ 1 tuna, 4 tomato soup, 10 lbs. sugar
24 ~ 10 lbs sugar, 1 lb. yeast
25 ~ 2 tuna fish & 2 mushroom soup, 2 shortning
26 ~ 100 lbs. wheat
27 ~ 30 lbs. sugar, 1 lb. yeast
28 ~ 10 lbs. sugar
29 ~ 10 lbs. powdered milk
30 ~ 20 lbs. sugar
31 ~ 1 can tuna, 3 cans mushroom soup
32 ~ 1 tuna, 4 tomato soup, 2 lbs. Crisco
33 ~ 100 lbs. wheat
34 ~ 2 cans tuna, 1 box salt
35 ~ 10 lbs. powdered milk
36 ~ 20 lbs. sugar
37 ~ 4 cans tomato soup, 2 boxes salt
38 ~ nothing ~ replenish petty cash $5
39 ~ 100 lbs. wheat
40 ~ 10 lbs. powdered milk
41 ~ 30 lbs. sugar
42 ~ 2 tomato soup, 4 mushroom soup
43 ~ 2 cans tomato soup, 10 lbs. sugar
44 ~ nothing ~ replenish petty cash $5
45 ~ 10 lbs. powdered milk
46 ~ 4 tomato soup, 10 lbs powdered milk
47 ~ 10 lbs powdered milk
48 ~ 4 mushroom soup, 4 tomato soup
49 ~ 7 cans tomato soup
50 ~ 7 cans mushroom soup, 1 lb. yeast
51 ~ 20 lbs. sugar, 1 box salt
52 ~ nothing ~ replenish petty cash $5

Hopefully this will inspire others to start or replenish their food storage. Good luck!

Followers

PYP Forums State Forums Coupons 101 Register Contact PYP on Facebook Real Mom Kitchen blog

Welcome to PYP - The BEST source for original grocery deals and information. We don't just recirculate second-hand deals from around the blogosphere - PYP is where it all starts! We have oodles of insider info, fabulous deals, ROCKIN' forums, and comprehensive shopping lists created by volunteers and staff. Look around and see what we have for you!